Święto Poezji i Teatru – ciekawostki

Dziś chciałybyśmy zaprezentować Wam wybrane ciekawostki o teatrze i poezji. Zachęcamy do lektury.

Skąd wziął się teatr?

Początków teatru należy doszukiwać się w starożytnej Grecji. Ludność, która chciała czcić swoich bogów, podczas poświęconym im świętom, organizowała liczne przedstawienia. Były dwa rodzaje spektakli. Tragedie, ukazywały trudy ludzkiego życia, a komedie miały za zadanie rozbawić zmęczonych tymi trudami widzów.

Kiedy i gdzie powstały pierwsze polskie teatry?

Pierwszy teatr powstał w 1748 roku w Białymstoku. Nazywał się Komedialnia. Posiadał własny balet i orkiestrę. Budynek nie przetrwał do naszych czasów. Najstarszym polskim teatrem, który przetrwał do naszych czasów, jest Teatr Narodowy w Warszawie, założony w 1765 roku, przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Który teatr lalek dla dzieci jest najstarszy w Polsce?

Najstarszym teatrem lalek dla dzieci jest Teatr Baj w Warszawie. Powstał w 1928 r. na Żoliborzu. W 1930 r. przyjął nazwę Baj.

Czy wiecie, że w Polsce istnieje teatr w szafie?

Teatr lalek „Baj Pomorski” mieści się przy ulicy Piernikarskiej w Toruniu. Powstał w 1945 roku. Budynek ma kształt wielkiej, otwartej, pełnej szuflad szafy, ozdobionej postaciami z bajek.

Dlaczego fotele teatralne oraz kurtyna niemal wszędzie są czerwone?

Są dwa powody. Przy słabym oświetleniu czerwony kolor jest pierwszym, który tracimy z naszego pola widzenia. Kiedy zatem światła w teatrze przygasają, czerwony praktycznie znika. A jaki jest drugi powód? Odpowiedzi należy szukać w historii. Kiedyś teatry przeznaczone były dla elity, dworu i rodziny królewskiej, a czerwień podkreślała bogactwo.

Jest ogólny zakaz pokrywania dachów teatrów słomą. Dlaczego?

Po ogromnym pożarze teatru, który miał miejsce w 1666 roku w Londynie wprowadzono zakaz pokrywania dachów łatwopalną słomą. W dzisiejszym świecie nikt już nie pokrywa dachów słomą, ale teatry mają co do tego specjalny zakaz. Wyjątkiem od tej zasady jest Teatr Globe w Londynie.

Czy wiecie, że we Francji prowadzona jest terapia poezją?

Około stu konsultantów w ponad dwudziestu językach (między innymi po mandaryńsku, po angielsku, po albańsku, w wolof, po grecku, rumuńsku) czyta poezję „ku pokrzepieniu serc”, Wystarczy zadzwonić i poprosić o deklamację wierszy.
Doktor Vallery-Radot, wnuczka Ludwika Pasteura zaleca swoim pacjentom czytanie wierszy, by zmniejszyć cierpienia w wyniku COVID-19 i kwarantanny. „Poezja ma przedziwną moc ukojenia. Daje upust emocjom” – twierdzi lekarka.
Konsultacje cieszą się sporym powodzeniem. Wyznaczono nawet specjalne godziny, w których czytana jest poezja dla dzieci i nastolatków w wieku od 8 do 15 lat.

POECI POLSCY #kulturabezbarier

Teatr Narodowy przygotował artystyczno – edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier. Na stronie

Aktorzy Teatru Narodowego czytają wiersze polskich poetów

możecie obejrzeć i wysłuchać wspaniałych interpretacji wierszy polskich poetów z przestrzeni kilku wieków, różnych epok literackich i historycznych. Aktorzy Teatru Narodowego czytają utwory Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida , Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i wielu innych autorów.