Projekty zagraniczne

Międzynarodowy tydzień z IGS Bramsche

 

Kolejny udany projekt językowy już za nami. Dziewiętnastu uczniów naszej szkoły z klas 7, 8 oraz 3 gimnazjum spędziło 5 dni n północy Niemiec w landzie Niedersachsen – Dolnej Saksonii. 5 dni z językiem obcym – niemieckim i angielskim. I co najważniejsze – to dni z naszymi partnerami ze szkoły IGS Bramsche. Opiekunem projektu ze strony polskiej była pani Alicja Skoczylas, natomiast ze strony niemieckiej pan Andreas Mayer oraz pani Marzena Mayer.

W projekcie uczestniczyły również pani wicedyrektor Aleksandra Kozioł oraz pani Beata Hebda. Spotkanie odbyło się w ramach projektów oraz ze wsparciem Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM / DPJW).

Po długiej podróży – mamy do Bramsche około 700 km – na miejscu powitali serdecznie nas opiekunowie projektu oraz rodzice wraz z uczniami z partnerskiej szkoły. Nad  szkołą na powitanie  powiewały flagi polska, niemiecka i oraz flaga Unii Europejskiej – to bardzo miły gest ze strony naszych gospodarzy.

Program obfitował tym razem w wiele atrakcji zaczynając od spotkania w Ratuszu z burmistrzem miasta Bramsche panem Heinerem Pahlmannem. W spotkaniu uczestniczyli również dyrektor naszej szkoły partnerskiej IGS Bramsche pan Thomas Behning, opiekunowie projektu ze strony niemieckiej wraz ze swoimi uczniami. Tematem spotkania było motto naszego wspólnego projektu „Völkerverständigung – Porozumienie między narodami“. „Podtrzymujemy kontakty z naszymi miastami partnerskimi bardzo intensywnie“, podkreślał burmistrz. „i cieszę się, że również w ty projekcie bierze udział coraz więcej uczestników, ,aby poznać innych ludzi i inne kraje. W ten sposób doświadcza się jak działa porozumienie między narodami “, podkreślał pan Pahlmann. Natomiast pani Aleksandra Kozioł dziękując za zaproszenie podkreśliła w kontekście spotkania jak ważne jest poznawanie  własnych sąsiadów. Dyrektor IGS Bramsche również zabrał głos wspominając październikową wizytę w naszej szkole: „Czuliśmy się u was bardzo dobrze i teraz chcielibyśmy odwdzięczyć sie taka samą gościnnością, otwartością i przyjaźnią jakiej doświadczyliśmy u was“ Spotkanie i partnerstwo z naszą szkołą jest jednym z elementów programu „Szkoła Europejska w Dolnej Saksonii” – cieszymy się, że możemy pomóc w zdobyciu tytułu przez IGS Bramsche „Europaschule in Niedersachsen“ , który nadany zostanie już 21 czerwca 2019.

Wizyta w ratuszu była elementem rozpoczynającym spotkanie. Nasi partnerzy przygotowali dla nas w dniach od 6 do 10 maja obszerny program. Już pierwszego dnia udaliśmy się so szkoły na spotkanie z uczniami. Nie obyło się oczywiście bez gier i zabaw integrujących obydwie grupy oraz całej masy śmiechu podczas integracji, bowiem takie ćwiczenia językowe były nieco nietypowe. Zajęcia te poprowadził dla nas pedagog szkolny pan Daniel Fuhrmann.

Po południu zwiedziliśmy muzeum sukiennictwa – Tuchmachermuseum – , gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z najstarszymi  metodami tkania materiałów z wełny owczej. Ta gałąź przemysłu i rzemiosła rozwija się w Bramsche od wieków.

 

Wspólna wycieczka do Osnabrück była kolejnym punktem spotkania. Zwiedziliśmy z przewodnikiem miasto, poznaliśmy historię czarownic i spalania na stosach. Tutaj czekało na nas zadanie językowe – w grupach polsko-niemieckich próbowaliśmy się dowiedzieć od przypadkowych przechodniów, co wiedzą o Polsce i Polakach. I jak się okazało  – wcale nie jest tak trudno porozumieć się z przechodniami. Mamy nadzieję, że wszyscy przełamali barierę językową – i nieważne w jaki sposób – rękoma czy nogami – wszyscy zdobyli potrzebne informacje. Wyniki tych rozmów będzie można już wkrótce zobaczyć w zakładce GIM TV, ponieważ wszystkie rozmowy rejestrowaliśmy w krótkich sekwencjach wideo.

 

Następne popołudnie spędziliśmy wspólnie w hali zabaw na wspinaczkach, trampolinach, zjeżdżalniach, minigolfie, piłce możnej i ręcznej – takie faktycznie integrują grupy i pozwalają na osobiste kontakty i przełamywanie barier językowych.

 

Ale nie tylko zabawa była w programie. Uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych poznając zasady pracy i nauki w IGS Bramsche – w szkole nietypowej, bowiem uczniowie nie otrzymują tutaj ocen, a jedynie informację zwrotną, nie mają również obowiązku uczenia się po lekcjach oraz odrabiania zadań domowych. Zadań nie ma, bowiem w szkole realizowane są godziny nauki własnej i realizacji zadań, które są wpisane w plan. Oczywiście skutkuje to faktem, że trzeba posiedzieć nieco dłużej w szkole. Nauka w tej szkole polega przede wszystkim na doświadczaniu – chemia, fizyka, biologia i wiele innych. Realizowany jest tutaj dodatkowo szereg zajęć praktycznych pozwalających uczniom odnaleźć się w dorosłym życiu (gotowanie, pranie, naprawa sprzętów na technice itp.).Samo zwiedzanie budynku szkolnego wywarło na nas wszystkich olbrzymie wrażenie – zarówno przestronność budynku jak i jego wyposażenie.

 

Kulminacyjnym punktem programu, który wiązał się z dreszczykiem emocji był wspólny spływ pontonami po rzece Hase. Ten element dostarczył wszystkim niebywałych emocji. Musieliśmy sobie sami dać rady zaczynając od spuszczenia olbrzymich pontonów na wodę, poprzez pokonanie wielu przeszkód (gałęzie, konary, mielizny) oraz wspólne wyciągnięcie pontonów na brzeg. Radości i okrzyków przerażenia w niektórych momentach, a także współzawodnictwa między trzeba pontonami było co nie miara.

 

Spotkanie podsumowaliśmy podczas wspólnego spotkania w schronisku przy rewelacyjnie przygotowanym grillu. Wymieniliśmy nasze spostrzeżenia, obdarowaliśmy się nawzajem prezentami. To były już chwile wzruszenia, bowiem mimo tak krótkiego okresu nawiązały się już przyjaźnie.

 

Pogoda podczas projektu dopisała (choć przewidywano deszcze) i mogliśmy się cieszyć przez wszystkie dni słoneczkiem. Ale nie będziemy dalej opisywać – tutaj trzeba po prostu zajrzeć do galerii zdjęć i i zakładki GIM TV, aby zobaczyć co się w Bramsche działo.

Dziękujemy serdecznie naszym partnerom niemieckim za wspaniałe przyjęcie i gościnność, opiekunom projektu, a także Rodzicom, którzy wsparli finansowo wyjazd dzieci.

Wspaniały wyjazd, wiele doświadczeń i emocji już za nami, ale już cieszymy się na rewizytę naszych przyjaciół w Głogowie – powitamy ich u nas już we wrześniu! A my planujemy oczywiście kolejny wyjazd do Bramsche na wiosnę 2020. Wszystkich chętnych z klas 7 i 8 zapraszamy do udziału i zapisów na projekt. Bliższe informacje już wkrótce na stronie szkoły.

Alicja Skoczylas, Aleksandra Kozioł, Beata Hebda