Energetykom mówimy nie

Czy napoje energetyczne są szkodliwe dla zdrowia?

Napoje energetyczne, potocznie zwane energetykami zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Ludzie młodzi sięgają po te napoje, aby dodać sobie energii, poprawić wydolność fizyczną i umysłową, zupełnie bagatelizują jednak fakt, że takie działanie energetyków okupione jest niekorzystnymi skutkami dla organizmu. Substancją stymulującą , która najczęściej wystękuje w składzie napojów energetycznych jest kofeina. Według resortu Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) kofeina nie jest zalecana w diecie dzieci ze względu na swoje działanie psychoaktywne. „Wzrost jej spożycia przez dzieci może powodować : zmiany nastroju, rozdrażnienie,  niepokój, , a spożycie dużych ilości powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. Ponadto kofeina negatywnie wpływa na gospodarkę wapniową, co może powodować zaburzenia w procesie tworzenia kości. Duże spożycie kofeiny może również wpływać na długość i jakoś snu u dzieci. Według badań instytutu Żywności i Żywienia, mała puszka (250 ml) tego produktu może dostarczać od 67-83 mg kofeiny. Kolejnym niebezpieczeństwem dla zdrowia związanym ze spożyciem napojów energetycznych jest bardzo wysoka zawartość cukrów.

 

Więcej informacji  dostępnych jest w zakładce „ Trzymaj Formę ”

 

Opracowała: Grażyna Dziadkowiec-Kublik