Bezpieczne wakacje

To hasło nabiera znaczenia, gdy mamy świadomość naszych wewnętrznych granic. Cały czerwiec wychowawcy klas utrwalali wiedzę na temat bezpieczeństwa każdego wychowanka. W efekcie powstał patchwork pełen mądrości naszych uczniów. Każdy jego element to przestroga kierowana przez nas i do nas.

Oto, co możemy w nim znaleźć:

1. Respektuj wodę!– to, że potrafisz pływać, nie oznacza, że potrafisz również wychodzić zza fali i nigdy nie pływaj przy falochronach!
    Nie skacz na główkę. Zaimponować można na wiele innych sposobów. Kręgosłup zapewne Ci podziękuje.
  2. Powiedz rodzicom, gdzie wychodzisz i z kim!
  3. Zapinaj pasy! – w aucie, autokarze itp. To nie wymysł, który ma Ci utrudnić życie. Droga jest nieprzewidywalna.
  4. Zapisz sobie numery alarmowe: 112, 997, 998, 999.
  5. Pilnuj bagażu! – to takie banalne, a tak często ludzie o tym zapominają.
  6. Respektuj góry! – one nie znają litości dla brawury.
  7. Pilnuj napoju! – kiedy jesteś w miejscu publicznym (np. dyskoteka), ktoś może nasypać Ci do niego narkotyk lub dopalacz. Nie wszystkim ludziom można ufać!
  8. Przestrzegaj prawa – pamiętaj, że alkohol i papierosy dozwolone są od lat 18. Jeżeli ktoś z dorosłych w twoim otoczeniu częstuje Cię substancjami chemicznymi… Pomyśl! W jakim celu, to robi? Pewnie chce z Ciebie zakpić, wyśmiać i mieć na Ciebie „haka”. Pamiętaj, że narkotyki, alkohol, papierosy, dopalacze = problem. Duży problem!!!
  9. Traktuj Internet z rozwagą. Hejtując, możesz narazić się na duże kłopoty. Nie zawieraj znajomości w sieci – nigdy nie wiesz z kim rozmawiasz!
    Zrób eksperyment – zasłoń kartką przestrzeń dzielącą Ciebie i mamę – spróbuj ją o coś poprosić  i poczekaj na odpowiedź,  a następnie zrób to samo bez kartki 🙂
  10. Zaczepki! Nie reaguj! Po prostu odejdź lub krzycz, jeśli ktoś cię zaczepia!
    Miej ograniczone zaufanie do obcych. Zawsze rozmawiaj z rodzicami.
  11. Gry i zabawy- jak najdalej od ulicy.
  12. Niewybuchy są dalej groźne! Nie dotykaj ich i jak najszybciej powiedz o tym dorosłemu.
  13. Wiele innych bezpiecznych rad znajdziesz, przeglądając zdjęcia w patchworku „Bezpieczne wakacje”.
  14. Warto zapamiętać nr telefonu Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 i telefon  zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 – tu możesz znaleźć pomoc, gdy będziesz jej potrzebował/-ła.

Wypoczywajcie 🙂 i  do zobaczenia  1 września.