Ogólnopolski projekt „Baczyński”

Projekt "Baczyński"

Rok 2021 ogłoszony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej okazji I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie zainicjowało ogólnopolski projekt pod hasłem „BACZYŃSKI”. Pomysł zyskał akceptację Pełnomocnika Rządu do spraw Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, dzięki czemu  podczas wszystkich działań można posługiwać się logo „Niepodległa”. Patronat honorowy nad projektem objęło m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Wojewoda Lubuski. Wydarzeniem zainteresowały się również media społecznościowe i lokalne w całej Polsce.

Projekt BaczyńskiProjekt Baczyński

Nasza szkoła również  przystąpiła do realizacji projektu „Baczyński”. Nauczyciele języka polskiego realizują lekcje poświęcone twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i organizują szereg innych działań.

Aktywnym współtwórcą projektu w szkole jest biblioteka szkolna. Nauczyciele bibliotekarze  promują twórczość  K. K. Baczyńskiego poprzez  wystawy i gazetki okolicznościowe, konkursy, wirtualne spotkania z poezją oraz artykuły w zakładce e-Biblioteka na stronie internetowej szkoły.

W internetowym kalendarium rocznic literackich pojawiła się już krótka notka na temat 100. rocznicy urodzin poety. Na holu przed biblioteką można z kolei obejrzeć gazetkę przypominającą postać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz jego twórczość.

Projekt Baczyński

Biblioteka ogłosiła również konkurs plastyczny pt. „Zainspiruj się poetą” – informację o konkursie zamieściłyśmy tutaj: Konkursy – Szkoła Podstawowa nr 3 (sp3.glogow.pl). Przypominamy, że prace można nadsyłać jeszcze tylko do końca miesiąca.

Wraz z nauczycielami języka polskiego zachęcamy Was również do przygotowania wirtualnego spotkania z twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Prosimy o nadsyłanie krótkich filmików z nagraniem recytacji wybranych utworów poety. Warto wiedzieć, że wielu znanych twórców śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zachęcamy Was więc także do nadsyłania własnych prezentacji muzycznych. Przypominamy nasz adres e-mail:  biblio.sp3@wp.pl

Informujemy, że wszystkie nadesłane przez Was materiały zostaną opublikowane na stronie szkoły. Najlepsze prezentacje oczywiście nagrodzimy!