Wymiana

Kolejny udany projekt językowy już za nami. Czternastu uczniów naszej szkoły, cztery uczennice z SP w  Przedmościu oraz  dwóch uczniów z SP w  Rzeczycy spędziło  5 dni w Centrum Edukacyjnym dla Młodzieży w Hirschluch / Storkow w  Niemczech . To było pięć  dni z językiem obcym – niemieckim i angielskim, ale przede wszystkim to dni z naszymi partnerami ze szkoły IGS Bramsche. Opiekunami  projektu ze strony polskiej były pani Alicja Skoczyla, pani Aneta Lenort ora pani Urszula Hordyk. Spotkanie odbyło się w ramach projektów wymiany młodzieży oraz ze wsparciem finansowym  Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM / DPJW).

Program odbywał się pod hasłem „Ich und die Natur – Ja i przyroda” i obfitował tym razem w wiele atrakcji, które dla współczesnej młodzieży niekoniecznie są codziennością. Formą przewodnią realizacji tematu był film – dokładnie film poklatkowy. Zajęcia warsztatowe językowo-integracyjne prowadzili dla obydwu grup moderatorzy niemieccy. Warsztaty były wyjątkowe –  bowiem praca nad materiałem filmowym w międzynarodowych grupach sprzyjała komunikacji i przełamywaniu barier językowych. Efektem warsztatów są krótkie filmiki, które zostały zaprezentowane na wieczorze podsumowującym projekt.

Pierwsze dni przebiegały pod hasłem integracji i oswojenia się z językiem, a kolejne to już wspólne działania i realizacja zadań w grupach międzynarodowych. Wspólna wycieczka do stolicy Niemiec – Berlina i  była jednym z ciekawszych punktów spotkania. Wspólnie zwiedziliśmy najważniejsze punkty Berlina. Było też nieco czasu, aby zakupić pamiątki i inne drobiazgi, co również wymagało od naszych uczniów stosowania języka obcego.Mamy nadzieję, że wszyscy przełamali barierę językową – i nieważne w jaki sposób – rękoma czy nogami – wszyscy starali się porozumiewać.

Wolne wieczory obfitowały oczywiście w różnego rodzaju wspólne działania: dyskoteki, bitwy wodne, nocną wędrówkę  po lesie czy zabawa w chowanego w ciemności – takie aktywności faktycznie integrują grupy i pozwalają na osobiste kontakty i przełamywanie barier językowych.

W ostatnim dniu projektu pożegnaliśmy naszych partnerów z IGS Bramsche i

Co działo się jeszcze na projekcie i jak się bawiliśmy – tego nie będziemy szczegółowo opisywać  -– tutaj trzeba po prostu zajrzeć do galerii zdjęć i i zakładki GIM TV, aby zobaczyć co się w Hirschluch/ Storkow  działo.

Dziękujemy serdecznie naszym partnerom niemieckim za wspaniały czas, moderatorom za wyjątkowy program, opiekunom projektu za pomysł i opiekę, a także Rodzicom, którzy wsparli finansowo wyjazd dzieci.

Wspaniały wyjazd, wiele doświadczeń i emocji już za nami, ale już cieszymy się na kolejny projekt i już teraz zapraszamy do udziału i zapisów na projekt w przyszłym roku. Bliższe informacje już wkrótce na stronie szkoły.

Alicja Skoczylas