Warsztaty z kuchni molekularnej

28 września 2023 r. uczniowie klasy 3 B uczestniczyli w warsztatach z tzw. kuchni molekularnej. Zostaliśmy zaproszeni przez mamę ucznia z naszej klasy – p. Monikę Markowicz, która jest nauczycielem chemii w Zespole Szkół Ekonomicznych w Głogowie.

Dzięki tej wizycie mieliśmy możliwość poznania pracy mamy Mateusza. Po krótkiej pogadance na temat tego czym jest chemia i gdzie się z nią spotykamy, przeszliśmy do eksperymentowania. Braliśmy udział
w eksperymentach naukowych, które wyglądały jak prawdziwa magia. Na naszych oczach kolorowe barwniki rozpuszczały się, balon naciągnięty na butelkę zwiększał swoją objętość, magnes pod wpływem temperatury zmieniał się w biały proszek. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem, kiedy mogliśmy samodzielnie przygotować kulki podobne do tych Bubble Tea. Na koniec wypowiedzieliśmy magiczne zaklęcie i w tygielku zaczęło się dymić, a potem powstał ogień. Oczywiście potrzebne były do tego odpowiednie składniki wcześniej wsypane do tygielka.

To były bardzo ciekawe zajęcia.

Bardzo dziękujemy pani Markowicz za zaproszenie i wspaniały pokaz eksperymentów.

 

Uczniowie klasy 3 B wraz z wychowawcą.