Tydzień Matematyki

W dniach 13 – 17 marca 2023 r. w naszej szkole odbył się „Tydzień Matematyki”. Z tej okazji przy pokoju nauczycielskim została przygotowana gazetka, a na zajęciach zawodoznawczych uczniowie poszukiwali zawodów, w których przydatna jest matematyka. Na uczniów czekało wiele konkursów i zabaw.

W poniedziałek od samego rana na szkolnych korytarzach pojawiły się arkusze „Sudoku”, które miały być rozgrzewką przed konkursem.

Następnego dnia,14 marca, obchodziliśmy Dzień Liczby Pi. W tym dniu, uczniowie klas ósmych wzięli udział w zabawie konkursowej „Co wiesz o liczbie Pi?” polegającej na odnalezieniu ukrytych na szkolnych korytarzach informacji i ciekawostek o tej liczbie. Z tym zadaniem najlepiej poradzili sobie:

I miejsce: Barbara Wiśniewska kl. 8c

II miejsce: Maja Kubacka kl. 8c

III miejsce: Giovanni Cozzolini kl. 8f

Tego dnia, w różnych miejscach szkoły, rozwieszonoteż kody QR. Zostały ukryte pod nimi zadania, które rozwiązywali uczniowie klas 4 – 6. Odbyło się także bicie rekordu w układaniu kostki Rubika. Najszybszym okazał się Dorian Płuciennik z klasy 4a, który ułożył kostkę Rubika w czasie 40,2s i pobił rekord szkoły z zeszłego roku. Ponadto uczniowie kolorowali spiralę – rozwinięcie dziesiętne liczby Pi oraz wprowadzono edukację filmową „Skąd się wzięła liczba Pi?”.

W środę uczniowie klasy 7a uczestniczyli w webinarium „Pieniądz gorszy wypiera z obiegu pieniądz lepszy- co Kopernik powiedziałby o kopaniu kryptowalut i inflacji”. Klasy 4 i 5 wykonały natomiast plakaty „Matematyka w życiu codziennym”.

W czwartek odbył się konkurs „Szkolny Mistrz Szybkiego Liczenia”. Uczniowie z klas 4 – 8 rywalizowałli ze sobą. Najlepszymi okazali się:

– z klas 4: Bartosz Soczewka 4d

– z klas 5: Bartek Winiarski 5a

– z klas 6: Zuzanna Pakulska 6d oraz Bartek Raczkowski 6c

– z klas 7: Hanna Lizoń 7a

– z klas 8: Jakub Smoliński 8d oraz Przemysław Ćmiachowski 8c

Rozstrzygnięto także konkurs, w którym wyłoniono Mistrza Sudoku. Podium przedstawia się następująco:

I miejsce: Agata Piluk (klasa 6a)

II miejsce: Julia Trajdos (klasa 5c)

III miejsce: Barbara Wiśniewska (klasa 8c)

Na przerwach na II piętrze uczniowie mieli możliwość układania tangramów, czyli chińskiej układanki, składającej się z 7 figur geometrycznych. Celem gry było uformowanie określonego kształtu przy użyciu wszystkich dostępnych elementów.

Ostatniego dnia na uczniów czekały układanki klocków Edu-wafle 500. Uczniowie układali zadane kształty i bryły według wzoru. Możliwe także było kolorowanie symetrycznych pisanek oraz parkietaży.

Dziękujemy wszystkim uczniom za wzięcie udziału w zabawach i konkursach, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Justyna Kołodziej-Drzazga

Małgorzata Korzeniewska