Święto Chrztu Polski

Chrzcielnica

Dzisiaj obchodzimy Święto Chrztu Polski. Upamiętnia ono ważne wydarzenie dla naszej ojczyzny, które miało miejsce 14 kwietnia 966 roku. Książę Polan Mieszko I przyjął chrzest , co dało początek chrystianizacji i rozwojowi państwowości Polski.

Warto znać historię swojego ojczystego kraju. W naszej bibliotece znajdziecie wiele książek na ten temat. Oto kilka z nich:

– „Historia Polski dla dzieci” – Piotr Skurzyński,

-„Historia Polski dla Piotrka” – Stanisław Marciniak,

-„Ilustrowane dzieje Polski” – Dariusz Banaszak, Tomasz Biber, Maciej Leszczyński,

– „Mieszko I” – książka z serii Władcy Polski,

– „Mieszko I i jego czasy” – Stanisław Rosik

– „Najważniejsze wydarzenia z historii Polski” – Jerzy Besala.

 

Mamy nadzieję, że po powrocie do szkoły zechcecie przeczytać wybrane tytuły, a tymczasem zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego filmiku pt. „Mieszko I” z cyklu „Historia Polski według dzieci”. Film powstał dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski i programu Patriotyzm Jutra.

Starszych uczniów zachęcamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Dyrektor muzeum – dr Michał Bogacki opowiada o powodach, miejscu i stanie badań Chrztu Polski za Mieszka I.

 

Na zakończenie zapraszamy wszystkich do zabawy w Milionerów. Spróbujcie odpowiedzieć na pytania dotyczące chrztu Polski. Zabawę przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Borowie.

Chrzest Polski (learningapps.org)