Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto wywodzi się z Katalonii. Zgodnie z tradycją tego dnia mężczyźni obdarowują kobiety czerwoną różą, a one odwzajemniają się książką. Data obchodów – 23 kwietnia jest symboliczna dla światowej literatury. Związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy, między innymi Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.

Oficjalnie święto zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. W Polsce obchodzone jest od 2008 roku.

UNESCO postanowiło stworzyć również tytuł Światowej Stolicy Książki. Tytuł przyznawany jest co roku 23 kwietnia   jako wyróżnienie dla miasta, które przygotowało najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki. Pierwszą Światową Stolicą Książki był Madryt. Polska również otrzymała takie wyróżnienie. Światową Stolicą Książki w roku 2016 był  Wrocław. W 2021 roku jest nią Tbilisi ( stolica Gruzji).

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich UNESCO zachęca uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także wydawców i bibliotekarzy – nas wszystkich, do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych, takich jak np.: #WorldBookDay

My zachęcamy wszystkich  czytelników naszej szkolnej biblioteki do celebrowania tego święta z dobrą książka w dłoni. Zapraszamy również do zabaw przygotowanych przez panią Martę Andrusiewicz.