Światowy Dzień Czekolady

Czekolada

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Czekolady. Czekolada to znany od wieków przysmak. Pyszny napój z nasion kakaowca pili już Majowie i Aztekowie. Do Europy ziarna przywiózł Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich podróży na początku XVI wieku. Pierwsze tabliczki czekolady pojawiły się dopiero na początku XIX wieku.

Obecnie mamy wiele rodzajów czekolad: mleczna, gorzka, deserowa, orzechowa, z nadzieniem. Każda z nich ma swoich zwolenników. To smakołyk uwielbiany na całym świecie, zarówno przez młodszych, jak i starszych.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku prezentującego proces powstawania czekolady:

Wszystkim miłośnikom czekolady polecamy w tym dniu nie tylko wypicie filiżanki gorącej czekolady, ale także sięgnięcie do literatury związanej z czekoladą.

Na początek proponujemy książkę Anny Onichimowskiej pt. „Dzień czekolady”. Jej fragment przeczytacie tutaj:

Dzień czekolady – Anna Onichimowska – Wydawnictwo Literatura

Książka została nagrodzona w I Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i stała się inspiracją do filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Jacka Piotra Bławuta. Tutaj możecie przeczytać bardzo ciekawe informacje o filmie oraz zobaczyć jego zwiastun:

„Dzień czekolady” to najmądrzejszy film, jaki możesz pokazać dziecku. Przeczytaj opinie – LIBRUS Rodzina

 

Kolejną lekturą, którą chciałybyśmy Wam polecić, jest książka Roalda Dahla pt. „Charlie i fabryka czekolady”.

Przeczytajcie fragment książki:

Wydawnictwo Znak :: Charlie i fabryka czekolady

Zapraszamy Was również do obejrzenia ciekawego felietonu Michała Rusinka na temat lektury (nagranego w fabryce czekolady):

Uczniów, którzy już znają książkę pt. „Charlie i fabryka czekolady” , zachęcamy do rozwiązania krzyżówki:

Ostatnią polecaną przez nas książką jest „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”.  Książka zawiera 15 znakomitych opowiadań dla dzieci w wieku 11-15 lat. Autorzy piszą o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata…

Księgarnia internetowa Virtualo.pl udostępniła dla Was audiobook. Obszerny fragment książki  czytają: Małgorzata Ostrowska – Królikowska, Paweł Królikowski i Antek Królikowski.

Życzymy wszystkim miłej lektury przy filiżance pysznej, gorącej czekolady.