Spotkanie online z rówieśnikami z Niemiec

Internet umożliwia nam od dłuższego czasu kontakty zdalne – dlatego nasi uczniowie postanowili wykorzystać łącza internetowe do nauki języka obcego. Tym razem młodzież miała możliwość wspólnego uczenia się z ich rówieśnikami z Niemiec . Wszystko dzięki lekcji on-line, która połączyła Głogów z Bramsche w Niemczech. Obydwie szkoły prowadzą od kilku lat współpracę partnerską, która niestety wskutek pandemii musiała zostać zawieszona, a międzynarodowe spotkania odwołane. Jednak szkoły nie dały za wygraną i małymi krokami wracają do spotkań – na chwilę obecną w formie online.

W pierwszym spotkaniu udział wzięli chętni uczniowie z klas siódmych, czyli 12/13-latkowie. I jak się okazało – spotkanie online z rówieśnikami z innego kraju to naprawdę wielkie przeżycie dla uczniów – zwłaszcza tych, dla których to pierwsze spotkanie z „żywym językiem”. Uczniowie z obydwu szkół zaprezentowali się w językach niemieckim i angielskim – opowiedzieli o swoich upodobaniach i zainteresowaniach. Duże wrażenie zrobili na naszej młodzieży uczniowie niemieccy mówiący troszkę po polsku. Natomiast wielkie brawa otrzymali nasi uczniowie za prezentacje w języku niemieckim, którego uczą się zaledwie kilka miesięcy.

Pierwsze spotkanie wiązało się napewno z odrobiną stresu (choć pozytywnie motywującego), zwłaszcza, gdy na co dzień nie mamy okazji rozmawiać w języku obcym. Ale młodzi ludzie przełamują bariery językowe bardzo szybko. Po kilku minutach stres zamienił się w zabawę . Prezentacje przełamały nieco pierwsze lody i barierę językową – ciekawość drugiej strony wygrała z nieśmiałością i w kolejnej części w dość luźnej atmosferze spotkania ruszyła lawina pytań. Poruszyliśmy wiele tematów – interesowało nas życie szkolne u sąsiadów, liczba lekcji , zadania domowe. Padły też pytania o ulubione i typowe potrawy. Chcieliśmy wiedzieć, co sąsiedzi wiedza o nas.

Spotkanie to miało nie tylko sprawdzić,czego młodzież nauczyła się już z języka niemieckiego i jak posługuje się już angielskim , ale też pozwolić na przełamanie bariery strachu przed wypowiadaniem się w obcym języku. Młodzież szybko przekonała się, że nie jest to wcale takie trudne i strach przed skompromitowaniem się przed rozmówcą nie powinien nam przeszkadzać. Najważniejsze to  – skutecznie się komunikować 🙂

Zajęcia przygotowała nauczycielka Alicja Skoczylas. Ze strony nieieckiej uczniów zachęcili Andreas Mayer i Tina Voßmerbäumer. Na pewno nie będą to ostatnie tego typu lekcje on-line. Już myślimyo kolejnych ich odsłonach, a w dalszych planach są już spotkania na „żywo”.