Śpiewajmy dla Niepodległej

Flaga na wietrze

W 1795 roku trzej sąsiedzi Polski: Rosja, Prusy i Austria dokonali zaboru naszych ziem. Przez 123 lata nie było Polski na mapie Europy, ale Polacy istnieli… Wywoływali szereg powstań, aby odzyskać wolność…Dopiero 11 listopada 1918 roku, w wyniku sytuacji politycznej na świecie, m.in. konfliktu zbrojnego, czyli I wojny światowej, sporu pomiędzy państwami zaborczymi oraz działalność Polaków na emigracji – mogliśmy poczuć się wolni. Ważne osoby, które stały się legendą odzyskania niepodległości to przede wszystkim: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Haller, Wincenty Witos…

Przyjmijmy postawę do hymnu Polski:

Hymn Polski

Zapraszamy do obejrzenia filmu, który przedstawia nam sytuację polityczną lat 1914-1918…tło historyczne odzyskania niepodległości przez Polskę…

Historia niepodległości Polski – animacja

102 rocznicę odzyskania niepodległości pragniemy uczcić piosenką wg słów: „Bo w pieśni gra dusza narodu…” W dziejach pieśni polskiej -pieśń legionowa zajmuje miejsce szczególne. Była ona pieśnią zwycięstwa, a przez to – pieśnią niepodległości.

Legioniści czynem i pieśnią zdobyli Polskę. I tak – jak Legiony Polskie we Włoszech z 1797 roku przyniosły Polsce  Mazurka Dąbrowskiego, tak Legiony Józefa Piłsudskiego dały jej Pierwszą Brygadę

My Pierwsza Brygada

A oto animowana historia Józefa Piłudskiego oraz piosenka patriotyczna dla młodszych dzieci:

Z albumu Dziadka – historia Józefa Piłsudskiego opowiedziana dla dzieci

Co to jest niepodległość? – piosenka

 

Na koniec zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły wraz z rodzinami do wspólnego śpiewania. Śpiewajmy dalej dla naszej Ojczyzny!

PATRIOTYCZNE KARAOKE

„Przybyli ułani pod okienko”

„Rozkwitały pąki białych róż”

„Szara piechota”

„Wojenko, wojenko”

Nauczyciele bibliotekarze