Patroni Roku 2022

Patroni Roku 2022

W 2022 roku przypada wiele ważnych rocznic historycznych i literackich. Czyje życiorysy będziemy szczególnie wspominać?  Poznajcie Patronów Roku 2022 ustanowionych przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

Uhonorowani przez Sejm RP

Maria Grzegorzewska  – polska pedagog, psycholog, działaczka społeczna, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce. W 2022 roku przypada 100. rocznica założenia przez nią Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie)

Maria Konopnicka – pisarka, poetka, tłumaczka i publicystka, jedna z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, autorka m.in. „Roty”.  W 2022 roku przypada 180. rocznica jej urodzin.

Ignacy Łukasiewicz – wynalazca lampy naftowej i założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej. W 2022 roku przypada 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza i 140. rocznica jego śmierci.

Józef Mackiewicz – polski pisarz i publicysta. W 2022 roku przypada 120. rocznica jego urodzin.

Wanda Rutkiewicz – wybitna alpinistka i himalaistka, jako trzecia kobieta w historii oraz pierwsza osoba z Polski zdobyła najwyższy szczyt na świecie Mount Everest, a jako pierwsza kobieta drugi co do wielkości szczyt K2. W roku 2022 przypada 30. rocznica jej śmierci.

Józef Wybicki – autor polskiego hymnu narodowego. W 2022 roku przypada 200. rocznica jego śmierci. W tym roku świętujemy także 225-lecie powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” oraz 95. rocznicę ustanowienia pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła” hymnem narodowym.

Polski Romantyzm – wybór okresu literackiego, jakim jest romantyzm wiąże się z 200. rocznicą opublikowania dzieła Adama Mickiewicza pt. „Ballady i romanse”. Tomik ten uważa się za początek polskiego romantyzmu.

 

Uhonorowani przez Senat RP

Władysław Bartoszewski – działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik Powstania Warszawskiego, historyk, działacz opozycji antykomunistycznej, polityk, minister spraw zagranicznych. W 2022 roku przypada 100. rocznica jego urodzin.

Bronisław Geremek – historyk, działacz opozycji antykomunistycznej, polityk, minister spraw zagranicznych. W 2022 roku przypada 90. rocznica jego urodzin.

Bruno Schulz – prozaik, grafik, malarz, rysownik i krytyk literacki. W 2022 roku przypada jego 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci.

Ignacy Łukasiewicz – uhonorowany także przez Sejm RP

Senat, w 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego, podjął również uchwałę o ogłoszeniu 2022 r. Rokiem Botaniki.