Nasi uczniowie na projekcie w Niemczech

Kolejny udany projekt językowy już za nami. Czternastu uczniów naszej szkoły oraz dwóch uczniów z SP w  Przedmościu spędziło  5 dni w Centrum Edukacyjnym dla Młodzieży w Hirschluch / Storkow w  Niemczech . To było pięć  dni z językiem obcym – niemieckim i angielskim. I co najważniejsze – to dni z naszymi partnerami ze szkoły IGS Bramsche. Opiekunami  projektu ze strony polskiej były pani Alicja Skoczylas oraz pani Aneta Lenort. Spotkanie odbyło się w ramach projektów wymiany młodzieży oraz ze wsparciem finansowym  Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM / DPJW).

Program odbywał się pod hasłem „Erlebe die Natur – Poczuj naturę!” i obfitował tym razem w wiele atrakcji, które dla współczesnej młodzieży niekoniecznie są codziennością. Zajęcia warsztatowe językowo-integracyjne prowadzili dla obydwu grup moderatorzy niemieccy. Warsztaty były wyjątkowe, ponieważ większość zajęć odbywała się zgodnie z tematem na łonie natury – w lesie lub nad pięknym jeziorem –  ośrodek położony był mianowicie w malowniczej leśnej okolicy.

Pierwsze dni przebiegały pod hasłem integracji i oswojenia się z językiem, a kolejne to już wspólne działania i realizacja zadań w grupach międzynarodowych. Wspólna wycieczka do Frankfurtu nad Odrą oraz przejście przez granicę do Polski  była jednym z ciekawszych punktów spotkania. Nasi uczniowie z przytupem powitali uczniów niemieckich na ziemi polskiej  – czyli tuż po przejściu granicy na Odrze. Tak więc nie tylko my mieliśmy okazję poznać miasta niemieckie, lecz również uczniowie niemieccy mieli okazję przejść na drugą stronę granicy – do Słubic. Zwiedziliśmy obydwa miasta, gdzie czekały  na nas zadania językowe – w grupach polsko-niemieckich  i  jak się okazało  – wcale nie jest tak trudno porozumieć się z przechodniami, aby dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy , aby poprosić przechodniów o różne śmieszne rzeczy . Mamy nadzieję, że wszyscy przełamali barierę językową – i nieważne w jaki sposób – rękoma czy nogami – wszyscy zdobyli potrzebne informacje. Wyniki tych rozmów będzie można już wkrótce zobaczyć w zakładce GIM TV, ponieważ wszystkie rozmowy rejestrowaliśmy w krótkich sekwencjach wideo.

Wolne wieczory obfitowały oczywiście w różnego rodzaju wspólne działania: dyskoteki, bitwy wodne, nocną wędrówkę  po lesie czy zabawa w chowanego w ciemności – takie aktywności faktycznie integrują grupy i pozwalają na osobiste kontakty i przełamywanie barier językowych.

W ostatnim dniu projektu pożegnaliśmy naszych partnerów z IGS Bramsche i udaliśmy się dodatkowo na wycieczkę do Berlina. Berlin jak zawsze wywarł na wszystkich olbrzymie wrażenie. Staraliśmy się zobaczyć jak najwięcej, czyli przede wszystkim symboliczne miejsca w Berlinie. Odwiedziliśmy również Specktrum w Muzeum Techniki  – jednak aby zwiedzić to miasto dokładnie potrzeba przynajmniej tygodnia.

Pogoda podczas projektu dopisała i mogliśmy się cieszyć przez wszystkie dni słoneczkiem. Ale nie będziemy dalej opisywać – tutaj trzeba po prostu zajrzeć do galerii zdjęć i i zakładki GIM TV, aby zobaczyć co się w Hirschluch/ Storkow  działo.

Dziękujemy serdecznie naszym partnerom niemieckim za wspaniały czas, moderatorom za wyjątkowy program, opiekunom projektu za pomysł i opiekę, a także Rodzicom, którzy wsparli finansowo wyjazd dzieci.

Wspaniały wyjazd, wiele doświadczeń i emocji już za nami, ale już cieszymy się na kolejny projekt i już teraz zapraszamy do udziału i zapisów na projekt w przyszłym roku. Bliższe informacje już wkrótce na stronie szkoły.

 

Alicja Skoczylas i Aneta Lenort