Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto ustanowione zostało przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 roku. Początkowo obchodzone było przez jeden dzień, a od 2008 roku przez cały październik. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: „Baśnie i legendy z całego świata”.

Nasza biblioteka szkolna, jak co roku, włącza się w obchody tego pięknego święta. Zapraszamy uczniów do aktywnego uczestnictwa we wszystkich akcjach i konkursach organizowanych przez nauczycieli bibliotekarzy.

Oto najważniejsze działania promujące książkę i bibliotekę, które będą przez nas realizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych:

  1. Gazetka okolicznościowa pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata” dotycząca tegorocznej edycji Miesiąca Bibliotek.
  2. Wystawka pt. „Bohaterowie naszych bajek”.
  3. Konkurs czytelniczo – plastyczny dla klas pierwszych pt. „Baśnie, bajki, bajeczki”.
  4. Konkurs czytelniczo – plastyczny dla klas 4-8 pt. „Bohaterowie baśni i legend z całego świata”.
  5. Błyskawiczne konkursy czytelnicze na stronie internetowej biblioteki.
  6. Zagadki czytelnicze dla najmłodszych – zajęcia w małych grupach.
  7. Urodziny Kubusia Puchatka (14 X) – akcja czytelnicza „Poznajemy najpiękniejsze cytaty z książek o Kubusiu Puchatku”.
  8. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (5 XI) – podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych:
  • akcja czytelnicza „Jesteśmy bohaterami baśni, bajek i legend z całego świata”,
  • konkurs dla klas 1-3 „Szkolny Festiwal Baśniowej Piosenki”.