Międzynarodowy Dzień Żelków

Dnia 28 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Żelków. Choć są niezdrowe i przyklejają się do zębów, to ze względu na smak, różnorodność kolorów i kształtów i tak mają rzesze fanów zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Najpopularniejsze kształty żelek – misie, dżdżownice, owoce, wróżki czy buteleczka coli – w początkowej fazie projektu rysowane są ręcznie.

Najbardziej rozpoznawalny kształt żelek, czyli miś, powstał w Niemczech z inicjatywy Hansa Riegla, twórcy firmy HARIBO. Produkt Riegla w kształcie niedźwiadka, był nowością, która szybko przypadła klientom do gustu. Pierwsza połowa XX w. obfitowała bowiem w obwoźne cyrki, które tak jak i targi, były pełne tresowanych zwierząt – w tym również niedźwiedzi. Pozytywne skojarzenie z występami cyrkowymi dało początek najpopularniejszemu kształtowi wszechczasów. Co prawda nie przetrwał on w swojej oryginalnej formie do obecnych czasów, ale dał początek misiom, które chętnie wybieramy współcześnie.

Poniżej zamieszczamy film o żelkach, który nagrała Paulina i Weronika.

Samorząd Uczniowski

https://youtu.be/IqOkwms2L58