Katarzynki

Obraz przedstawiający świętą Katarzynę Aleksandryjską
Św. Katarzyna Aleksandryjska – autor Caravaggio

Czy wiecie, że w nocy z 24 na 25 listopada obchodzimy Katarzynki? To polski zwyczaj świąteczny, męski odpowiednik popularnych andrzejek. Podczas katarzynek chłopcy wróżyli sobie, który z nich jako pierwszy ożeni się i jakie imię będzie miała wybranka. Zwyczaj obchodzony był przez kawalerów w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Warto wiedzieć, że św. Katarzyna jest jedną z trzech patronek Głogowa.  Pozostali patroni to św. Mikołaj i Najświętsza Maria Panna.

Święta Katarzyna pochodziła ze stolicy Egiptu – z Aleksandrii. Wywodziła się z królewskiego rodu. Była bardzo zamożna i wykształcona. Zmarła śmiercią męczeńską. Jest patronką między innymi nauki, filozofów, nauczycieli, uczniów, studentów, literatów, bibliotekarzy, drukarzy i kolejarzy. Jej barokowa figura znajduje się w jednej z bocznych kaplic w kościele Bożego Ciała w Głogowie.