Kalendarium rocznic literackich

Od początku roku szkolnego nasza biblioteka przygotowuje dla Was KALENDARIUM ROCZNIC LITERACKICH. Na holu przed biblioteką zawsze możecie zobaczyć portrety znanych pisarzy, ciekawostki na temat ich życia i twórczości, a także najciekawsze cytaty z książek. Dziś również przygotowałyśmy dla Was kartkę z kalendarza. Listopad obfituje w szereg rocznic literackich. Chciałybyśmy zaprezentować Wam czterech twórców, o których w tym miesiącu pamiętamy szczególnie. Oto oni:

 

Zdjęcie w zasobach Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych [Domena Publiczna]
Margaret Mitchell – amerykańska pisarka, autorka bestsellerowej powieści „Przeminęło z wiatrem” za którą otrzymała Nagrodę Pulitzera. 8 listopada obchodziliśmy 120. rocznicę urodzin pisarki.

 

Portret Roberta Louisa Stevensona – autor Henry Walter Barnett, 1893

Robert Louis Stevenson – szkocki powieściopisarz, poeta, reportażysta i podróżnik, autor powieści przygodowych dla młodzieży „Wyspa skarbów” i „Porwany za młodu”. 13 listopada obchodziliśmy jego 170. rocznicę urodzin.

 

Portret autorstwa Ilji Riepina, 1887
Portret Lwa Tołstoja – autor Ilja Riepin, 1887

Lew Tołstoj – rosyjski powieściopisarz, dramaturg, krytyk literacki i pedagog. Jego najbardziej znane powieści to „Wojna i pokój” oraz „Anna Karenina”. 20 listopada będziemy obchodzić 110. rocznicę śmierci pisarza.

 

Stefan Żeromski
Fotografia, autor niezidentyfikowany, ok. 1915 r.

Stefan Żeromski – polski prozaik, publicysta, dramaturg, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy w historii, czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Kilka  jego książek stało się lekturami szkolnymi, między innymi „Syzyfowe prace”, „Siłaczka” oraz „Ludzie bezdomni”. 20 listopada będziemy obchodzić 95. rocznicę śmierci pisarza.