Kalendarium rocznic literackich – maj

książka i róża

W maju obchodzimy kilka ważnych rocznic literackich.  Chciałybyśmy zaprezentować Wam dwie z nich. Oto one:

5 maja 1846 roku urodził się Henryk Sienkiewicz, pseud. Litwos  – powieściopisarz, nowelista, publicysta, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w. W 1905 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Jest jednym z patronów naszej szkoły.

W tym roku obchodzimy 175. rocznicę  urodzin pisarza.

Henryk Sienkiewicz
Henryk Sienkiewicz na fotografii Stanisława Bizańskiego, lata 80. XIX wieku/ domena publiczna

Wybrane dzieła Henryka Sienkiewicza:

• „Janko Muzykant”
  • „Latarnik”
  •  „W pustyni i w puszczy”
  • „Krzyżacy”
  • „Quo vadis”
  • Trylogia: „Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”

19 maja 1971 roku zmarł Czesław Janczarski, pseud. Jan Antkiewicz – polski poeta, autor wielu utworów dla dzieci, tłumacz z języka rosyjskiego, twórca i redaktor naczelny dwutygodnika dla najmłodszych „Miś”, swoje wiersze publikował również w „Świerszczyku” i w „Płomyczku”.

W tym roku obchodzimy 50. rocznicę śmierci poety.

Czesław Janczarski
Czesław Janczarski. Fotografia portretowa, autor nieznany /domena publiczna

Wybrane utwory Czesława Janczarskiego:

• „Jak Wojtek został strażakiem”
  • „Gdzie mieszka bajeczka”
  • „Wiersze dla wnuków”
  • seria książek o przygodach Misia Uszatka