Kalendarium rocznic literackich – luty

W lutym obchodzimy kolejną ważną rocznicę literacką. Pięć lat temu zmarł Umberto Eco – znany włoski  filozof, bibliofil i powieściopisarz.  Sławę przyniosła mu powieść pt. „Imię róży”. Pisał także prace naukowe, książki dla dzieci i młodzieży oraz eseje.

Umberto Eco
Umberto Eco

 

Umberto Eco est autorem wielu pięknych cytatów o książkach i bibliotece. Oto kilka z nich:


„Wszechświat” – którzy inni nazywają Biblioteką.

Biblioteka przypomina grupę znajomych lub przyjaciół. Gdy człowiek czuje się samotny, zniechęcony, pozostają mu książki. Są one na wyciągnięcie ręki.

Chciałbym powiedzieć, że gdyby, w krańcowej sytuacji, biblioteka nie miała być potencjalnie otwarta dla wszystkich, trzeba by zorganizować, jak w przypadku prawa jazdy, wykłady, kursy uczące szacunku dla książki i sposobu korzystania z książki.

Rzeczywiście, często się zdarza, że idzie się do biblioteki, bo chce się książki o znanym tytule, ale główną funkcją biblioteki, a przynajmniej funkcją biblioteki w moim domu i w domach wszystkich znajomych, jakich możemy odwiedzać, jest odkrywanie książek, których istnienia się nie podejrzewało, a które, jak się okazuje, są dla nas niezwykle ważne.

Kto czyta książki, żyje podwójnie.

(…) świat jest pełen rzeczy cudownych i że jeśli chcesz je poznać, musisz czytać księgi, bo życia by ci nie starczyło na wędrówki po całej ziemi.

Wszędzie szukałem spokoju i nigdzie nie znalazłem, jak tylko w kąciku z książką.

 Księgi nie po to są, by w nie wierzyć, lecz by poddawać je badaniu. Mając przed sobą księgę, nie powinniśmy zadawać sobie pytania, co ona zawiera, ale co chce powiedzieć.

Dobrem dla księgi jest, by była czytana. Księga uczyniona jest ze znaków, które mówią o innych znakach, te zaś z kolei mówią o rzeczach. Bez oka, które je czyta, księga kryje znaki, które nie wytwarzają pojęć, a więc jest niema.

 

Na koniec spróbujcie odgadnąć tytuł jednej z książek Umberto Eco: