Filmpark Babelsberg w Niemczech

24 października członkowie Sekcji Filmowej GIM TV, uczniowie z Koła Języka Niemieckiego oraz uczniowie klas siódmych uczestniczyli w wycieczce językowo-edukacyjnej do Poczdamu – miasta w Niemczech, które położone jest w niewielkiej odległości od Berlina.

Celem wycieczki był przede wszystkim pierwszy (dla wielu uczniów) kontakt z żywym językiem niemieckim, którego uczniowie dopiero od niedawna rozpoczęli się uczyć. A jak „zanurzyć się” w języku – najlepiej w sytuacjach, które nas interesują. Tak więc wybraliśmy się do Parku Filmowego Babelsberg.

Park Filmowy Babelsberg to park tematyczny, położony tuż obok jednych z najstarszych studiów filmowych na świecie, które w ubiegłym roku świętowały 100-lecie swego istnienia. Babelsberg. Tu tutaj swą światową karierę rozpoczynali Marlena Dietrich i Billy Wilder, filmowego fachu uczył się młody Alfred Hitchcock, Roman Polański kręcił obsypanego nagrodami „Pianistę”, Quentin Tarantino „Bękarty Wojny”, a przed kamerami w różnych produkcjach występowali Kevin Spacey, Tom Cruise, Brad Pitt, Kate Winslet, Christoph Waltz i wiele innych znakomitych nazwisk świata filmu.

Park Filmowy natomiast to część tego kompleksu, gdzie zwiedzający mogą zapoznać się z pracą specjalistów od filmowego rzemiosła, przekonać się, jakie zawody skupiają się przed i za kamerą oraz ile zamiłowania do szczegółu potrzeba do stworzenia perfekcyjnej filmowej iluzji.

Porcje filmowej wiedzy uzupełniane są jedyną w swoim rodzaju ofertą rozrywkową, jak pokazy na żywo czy wielowymiarowe projekcje 4D i XD. Dzięki temu Park Filmowy Babelsberg stanowi niezwykle interesujące połączenie zabawy i wiedzy, edukacji i rozrywki.

 

Tego wszystkiego doświadczyliśmy na własnej skórze, a całość wycieczki uzupełniliśmy spacerem po przepięknych ogrodach pałacu Sansoussi, gdzie nieco zmoczył nas deszcz, jednak odnaleźliśmy rozwiązanie zagadni „z ziemniakiem” i wszyscy byli usatysfakcjonowani.

Ostatnim punktem programu był bezpośredni kontakt z językiem czyli wizyta w centrum handlowym i pierwsze próby zakupów i zamawiania posiłków. Czy się udało? Oczywiście – przecież trzeba wykorzystać swoje umiejętności językowe – połączyć wszystko i przełamać bariery.

 

Zapraszamy na kolejne zagraniczne wyjazdy.

 

Alicja Skoczylas, Aneta Lenort , Grażyna Dziadkowiec-Kublik