Dziecięcy Telefon Zaufania

Drogi Uczniu/Uczennico!  Sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy jest dla nas bardzo trudna. Szczególnie dotyka ona uczniów. Ograniczony kontakt z rówieśnikami oraz nauczycielami może sprawiać, że emocjonalnie czujesz się gorzej, masz trudności z nauką, jesteś przygnębiony/a, nie masz na nic ochoty… Ciężki czas, z którym przyszło nam się zmierzyć to dla nas ogromne wyzwanie. Wśród nas mogą znajdować się osoby, którym trudniej jest się z nim zmierzyć niż tym pozostałym. Nie jest to nic złego czy wstydliwego! To naturalne, że niektórym osobom radzenie sobie ze stresem i napięciem sprawia trudność. 

Jeśli czujesz, że otaczająca rzeczywistość jest dla Ciebie przytłaczająca lub wydarzyło się w Twoim życiu coś z czym nie potrafisz sobie poradzić – porozmawiaj z kimś dorosłym o tym, co Cię męczy – masz prawo skorzystać z Dziecięcego Telefonu Zaufania! Dzwoniąc pod numer 800 12 12 12 uzyskasz pomoc od specjalisty i otrzymasz wsparcie emocjonalne. Telefon ten jest całodobowy i bezpłatny, “czynny” 7 dni w tygodniu

Jeśli zauważysz u swojej koleżanki lub kolegi niepokojące objawy – powiadom wychowawcę lub zaproponuj skorzystanie z Dziecięcego Telefonu Zaufania. Zawsze masz prawo skontaktować się także z psychologiem lub pedagogiem szkolnym. Pamiętaj, że pogorszenie stanu emocjonalnego nie jest wstydem – warto porozmawiać z kimś o problemie, z którym się mierzysz!

 

Justyna Urbaniak – psycholog szkolny