Czwartkowe Spotkania z Poezją Twórców Głogowskich

Tomik poetycki

Głogów to miasto, które od wieków szczycić się może wspaniałymi twórcami i ludźmi kultury. Czy wiecie, że z naszego miasta wywodzą się takie postaci, jak choćby:

Kasper Elyan – pierwszy drukarz na Śląsku,

Joachim Pastorius – pisarz, poeta i nadworny historyk królów Władysława IV i Jana Kazimierza,

Andreas Gryphius – wybitny niemiecki poeta i dramaturg, jego imię nosi głogowski Teatr Miejski,

Arnold Zweig – znany niemiecki pisarz i pacyfista.

Obecnie w naszym mieście również mamy wielu znakomitych twórców. Środowisko literackie Głogowa jest bardzo aktywne. Prężnie działają instytucje i stowarzyszenia kulturalne. W grudniu 1999 roku powstało Głogowskie Stowarzyszenie Literackie, które zrzesza twórców i miłośników literatury.  Corocznie w naszym mieście organizowane są wspaniałe wydarzenia kulturalne, między innymi:

– Głogowskie Konfrontacje Literackie – impreza ogólnopolska, podczas której odbywają się: konkursy literackie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, spotkania autorskie, warsztaty literackie, spektakle teatralne, koncerty, itp.,

– liczne konkursy literackie i recytatorskie (m.in. konkursy literackie: „Strofy dla miasta”, „Głogów mój dom, moja mała ojczyzna”, Konkurs Recytatorski Poezji Twórców Głogowskich, Herbertowski Konkurs Recytatorski),

– spotkania autorskie i literackie w szkołach oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej,

– spektakle teatralne w Teatrze Miejskim im. Andreasa Gryphiusa, Miejskim Ośrodku Kultury, Klubie Batalionowym,

– publikacje i promocje książek twórców głogowskich oraz książek pokonkursowych,

– powstawanie kalendarzy literackich prezentujących twórców głogowskich,

Wydarzenia te organizuje dla nas wiele instytucji, między innymi:

Głogowskie Stowarzyszenie Literackie, Miejska Biblioteka Publiczna, Klub Batalionowy, Miejski Ośrodek Kultury, Teatr Miejski im. Andreasa Gryphiusa oraz Biblioteka Pedagogiczna w Głogowie.

Niektóre z ważnych wydarzeń kulturalnych odbywają się również w szkołach. Warto wiedzieć, że w naszej szkole, w dawnym Gimnazjum nr 2, przez dwanaście lat odbywały się spotkania literackie prezentujące twórców głogowskich. Każde spotkanie połączone było z promocją okolicznościowego almanachu. Nasi uczniowie oraz mieszkańcy Głogowa mogli poznać ponad trzydziestu lokalnych twórców. Dla wielu młodych ludzi stało się to inspiracją do własnych prób literackich.

Bardzo cieszy nas fakt, że do grona poetów z wieloletnim dorobkiem stale dołączają nowi twórcy, w tym nasi absolwenci i uczniowie.

Chciałybyśmy zachęcić Was do poznawania twórczości lokalnych poetów i pisarzy. Wielu z nich zresztą znacie 🙂 . Od dziś w każdy czwartek zapraszamy Was na cykliczne Czwartkowe Spotkania z Poezją Twórców Głogowskich. Może ich twórczość zainspiruje i Was do tworzenia?

Za tydzień zaprezentujemy Wam sylwetkę pana Krzysztofa Jelenia – wieloletniego prezesa Głogowskiego Stowarzyszenia Literackiego i przez kilka lat nauczyciela naszej szkoły. Zapraszamy!