Cyberprzemoc

Czy wiecie że…

nuda jest sprzymierzeńcem niewłaściwego zachowania ludzi, frustracji i złośliwości, a Internet pokusą do hejtowania?

Wiecie czym jest cyberprzemoc? Przypominamy, że są to różnego rodzaju obraźliwe komentarze, memy, zdjęcia, wiadomości, które mają za zadanie skrzywdzenie osób lub grup. Przemoc ( w tym cyberprzemoc) sprawia, że czujemy się dotknięci,  zaatakowani, jest nam przykro – po prostu cierpimy.

Nie tolerujemy zachowań związanych z cyberprzemocą. Pamiętajmy, że cyberprzemoc jest agresją, która jest karalna! W sieci nie jesteśmy anonimowi. Uważajmy zatem na to, co piszemy.

Jeśli jesteś ofiarą cyberprzemocy zachowaj zdjęcia wiadomości, komentarzy i powiadom rodziców  oraz wychowawcę. Nie odpowiadaj tym samym. Gdy czujesz, że jest Ci przykro – porozmawiaj  o tym z dorosłym (np. pedagogiem lub psychologiem szkolnym) w celu otrzymania wsparcia.

Gdy jesteś świadkiem cyberprzemocy – reaguj! Nie bądź obojętny na to, co widzisz, nie dawaj przyzwolenia na tego typu zachowania. Powiadom nauczyciela. Udziel także wsparcia i pociesz osobę, która została ofiarą cyberprzemocy.

Relacje koleżeńskie w Internecie – „Jak jest, a jak być powinno? Jak temu zaradzić?” –swoimi przemyśleniami podzielili się z Wami uczniowie klas 7.

Anna Kowalska – pedagog

Justyna Urbaniak – psycholog