„Chłopiec z chmur”

W ostatnią środę (8.12.2021 roku) klasa siódma ,,d” miała okazję obejrzeć francuski film przygodowy pt. „Chłopiec z chmur” wyreżyserowany przez pisarza i podróżnika – Nicolasa Vaniera. Obraz ten jest inspirowany autentycznymi wydarzeniami. Opowiada o pasji, odpowiedzialności oraz niezwykłej przyjaźni chłopca i… dzikich gęsi. Przez dwie godziny siódmoklasiści śledzili losy ornitologa-Christiana wykonującego swój zawód z niesamowitym zaangażowaniem oraz jego syna-Thomasa, początkowo podchodzącego do pracy ojca z dystansem. Uczniowie poznali obowiązki i zadania ludzi zajmujących się badaniem życia ptaków, ich radości i problemy, z którymi muszą się na co dzień borykać. Współczesny świat pełen świetlnego smogu, pestycydów, przewodów wysokiego napięcia, samolotów i myśliwych nie jest – niestety – miejscem przyjaznym dla latających zwierząt. Naukowiec Christian postanawia ratować zagrożone wyginięciem dzikie gęsi, ucząc je bezpiecznego migrowania z południa Francji na północ, do Norwegii.
Film porusza bardzo ważny i aktualny temat wymierania dzikich ptaków. W Europie 1/5 gatunków tych zwierząt zagrożona jest obecnie wyginięciem. Populacje europejskich ptaków zmniejszają się w zastraszającym tempie, a winne są temu działania ludzi, m. in. szybkie tempo urbanizacji, zanieczyszczenia wód, rabunkowa eksploatacja mórz, pozbawianie ptaków ich naturalnych siedlisk… Dobrze, że wśród filmów dedykowanych dzieciom i młodzieży pojawiają się tak wartościowe obrazy, które nie tylko dostarczają rozrywki, ale przede wszystkim uczą i skłaniają do refleksji.

Ula Nowak-Manycz