Adwentowa galeria kalendarzy – zapraszamy do zabawy

Kalendarz adwentowy ma wyjątkową historię i może wprowadzić magiczny nastrój przed świętami. To dodatkowy element, który pomaga przygotować siebie i rodzinę do świąt. Pierwsze drukowane kalendarze adwentowe pojawiły się w 1902 r. w Hamburgu i były w kształcie zegara z cyframi od 13 do 24 (po 20 latach wprowadzono 24 cyfry). W 1903 r. w Monachium powstała również drukowana wersja: 24 obrazki do wycięcia i specjalny arkusz z okienkami do naklejania.

Z powstaniem słodkiego kalendarza adwentowego wiąże się historia pewnego drukarza Gerharda Langa. Jako mały chłopiec nie mógł się doczekać Wigilii. Ciągle zamęczał mamę pytaniami: „kiedy?, czy to już dziś?”. Zniecierpliwiona mama narysowała na kartonie 24 cyfry i doszyła do nich „Wibele”- rodzaj podłużnych biszkoptów. Chłopiec mógł zjadać jedno ciastko każdego dnia. Kiedy dorósł, w 1930 r., rozpoczął produkcję kalendarzy z czekoladkami w środku.

Obecnie coraz bardziej, szczególnie w Niemczech, wraca się do pierwotnej formy kalendarza adwentowego, zdecydowanie oddzielając go od słodyczy i przedmiotów materialnych.  Największy kalendarz adwentowy stoi w Lipsku i ma ponad 800 m2. Drzwiczki otwierane każdego dnia mają wielkość 2 m x 3 m. W niektórych regionach wykorzystuje się do tego celu domy. Pięknie udekorowane okna opatrzone są numerem i danego dnia wyjątkowo oświetlone. Ludzie zbierają się przed kolejnymi domami każdego wieczoru. Śpiewają kolędy, opowiadają lub czytają historie biblijne i legendy, przypominają sobie świąteczne tradycje. Wszystko przy kubku herbaty, grzanego wina i ciasteczek. Ostatni numer zazwyczaj jest na drzwiach kościoła.

My również poznając niemieckojęzyczne tradycje adwentowe postanowiliśmy w tym roku zrobić wirtualną wystawę naszych kalendarzy – dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do zabawy i zapraszamy do dalszej zabawy – pokażcie jak odliczacie dni do Bożego Narodzenia  i prześlijcie swoje zdjęcie z kalendarzem lub zdjęcie podpisanego kalendarza do naszej adwentowej galerii.

Do zabawy zachęcamy również wszystkich rodziców, nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji szkoły.

 

Wspaniałego oczekiwania adwentowego

Życzą

Alicja Skoczylas wraz wszystkimi uczniami uczącymi się języka niemieckiego

 

Adres, na który można przesyłać zdjęcia: alicja.skoczylas@sp3.glogow.pl