2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

W piątek, 2 kwietnia będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto obchodzone jest co roku w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Jego celem  jest promowanie pięknej i wartościowej literatury oraz grafiki dla młodego czytelnika.

Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo.  Zadaniem organizatorów jest przygotowanie listu do dzieci całego świata oraz zaprojektowanie plakatu. Materiały te są wykorzystywane na różne sposoby w celu promowania książek i czytania. Do tej pory impreza odbywała się między innymi w Japonii , Belgii, Brazylii, Rosji, Czechach, Hiszpanii, Indiach, Nowej Zelandii, Egipcie i Stanach Zjednoczonych. Polska również była gospodarzem święta – w 1980 roku. Motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski, a plakat zaprojektował Jerzy Czerniawski.

W tym roku gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest Amerykańska Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (USBBY).

Zobaczcie plakat zaprojektowany przez zdobywcę nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena w 2014 roku, Rogera Mello z Brazylii.

Poster_2021

Na stronie

2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci : IBBY – Polska Sekcja

możecie zobaczyć polską wersję plakatu przygotowaną przez panią Dorotę Wojciechowską – Danek. Zachęcamy również do przeczytania specjalnego przesłania dla dzieci, które napisała Margarita Engle ze Stanów Zjednoczonych.