Storkow 2025 to nasz kolejny udany projekt wymiany międzynarodowej

„Lass uns den Wald retten – Uratujmy las” – to kolejny projekt międzynarodowych spotkań młodzieży, które kontynuujemy od wielu lat.  Dziewiętnastu uczniów naszej szkoły oraz  trzech uczniów z SP w  Rzeczycy spędziło  5 dni w Centrum Edukacyjnym i Spotkań dla Młodzieży w Hirschluch / Storkow w  Niemczech (Ev. Jugendbildungs – und Begegnungsstätte Hirschluch). To było pięć dni z językiem obcym – niemieckim i angielskim, ale przede wszystkim to dni z naszymi partnerami ze szkoły IGS Bramsche. Opiekunem projektu ze strony polskiej była pani Alicja Skoczylas, natomiast opiekunami wspierającymi pani Aneta Lenort oraz pani Aneta Nalepka. Spotkanie odbyło się w ramach projektów wymiany młodzieży oraz ze wsparciem finansowym  Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM / DPJW).

Program odbywał się pod hasłem „Lass uns den Wald retten – Uratujmy las” i obfitował tym razem w wiele atrakcji, które dla współczesnej młodzieży niekoniecznie są codziennością. Formą przewodnią realizacji tematu była fotografia – dokładnie fotografia analogowa i jej pierwotne wersje. Zajmowaliśmy się techniką naświetlania zdjęć światłem słonecznym i barwnikami naturalnymi – tak zwaną cyjanotypią. Tworzyliśmy również zdjęcia prymitywnymi aparatami otworkowymi zrobionymi z puszek po artykułach spożywczych, a następnie wywoływaliśmy je w ciemni. Te doświadczenia na pewno zainspirowały wielu uczniów do dalszych eksperymentów i twórczych poszukiwań. Zajęcia fotograficzne ściśle połączone były z zajęciami artystycznymi – malarstwem związanym z elementami przyrody i w przyrodzie. Wspólnie przygotowywaliśmy papier do cyjanotypii, zmienialiśmy wygląd patyków, szyszek i kamieni, a także stworzyliśmy własne maski związane z lasem i nie tylko, które później można było wykorzystać w naszych portretach w lesie.

Zajęcia warsztatowe językowo-integracyjne prowadzili dla obydwu grup moderatorzy polscy Paweł Kula i Maria Stafyniak .  Paweł Kula to polski artysta i  fotograf. Jest wykładowcą na  Akademii Sztuki w Szczecinie. Paweł Kula dokumentuje rzeczywistość przy użyciu prymitywnych i nietypowych narzędzi oraz aparatów własnej konstrukcji i takie metody starał się właśnie nam przybliżyć. Natomiast Maria Stafyniak to absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się fotografią, rysunkiem, obiektem, instalacją i te doświadczenia przenosi na pole edukacyjne, jest współzałożycielką i wiceprezeską Stowarzyszenia „Oswajanie Sztuki”, którego głównym celem jest edukacja poprzez sztukę i demokratyzacja kreatywności.

Warsztaty były wyjątkowe – bowiem praca nad materiałem fotograficznym i malarsko-instalacyjnym w międzynarodowych grupach sprzyjała komunikacji i przełamywaniu barier językowych. Efektem warsztatów są fotografie analogowe, fotografie w cyjanotypii oraz otworkowe, prace artystyczne oraz  które zostały zaprezentowane na wieczorze podsumowującym projekt.

Pierwsze dni przebiegały pod hasłem integracji i oswojenia się z językiem, a kolejne to już wspólne działania i realizacja zadań w grupach międzynarodowych. Wspólna wycieczka do stolicy Niemiec – Berlina i była jednym z ciekawszych punktów spotkania. Wspólnie zwiedziliśmy najważniejsze punkty Berlina. Tym razem mieliśmy okazję zobaczyć z bliska szklaną kopułę niemieckiego parlamentu – po gruntownej kontroli (która była dla wielu pierwszym tego typu przeżyciem) weszliśmy do Reichstagu, aby wjechać do wewnątrz kopuły i móc podziwiać przy pięknej pogodzie panoramę Berlina.

Było też nieco czasu, aby zakupić pamiątki i inne drobiazgi, co również wymagało od naszych uczniów stosowania języka obcego. Mamy nadzieję, że wszyscy przełamali barierę językową – i nieważne w jaki sposób – rękoma czy nogami – wszyscy starali się porozumiewać.

Wolne wieczory obfitowały oczywiście w różnego rodzaju wspólne działania: zabawy taneczne, czy  zabawy w chowanego w ciemności, wspólne wieczory w odwiedzinach w pokojach – takie aktywności faktycznie integrują grupy i pozwalają na osobiste kontakty i przełamywanie barier językowych.

W ostatnim dniu projektu pożegnaliśmy naszych partnerów z IGS Bramsche, którzy wybrali się w podróż powrotną pociągiem.

Dziękujemy serdecznie naszym partnerom niemieckim za wspaniały czas, moderatorom za wyjątkowy program, opiekunom projektu za pomysł i opiekę, a także Rodzicom, którzy wsparli finansowo wyjazd dzieci. Wielkie podziękowania również dla Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która wspierając finansowo całość projektu umożliwiała nam kontynuację naszych polsko-niemieckich spotkań.

Wspaniały wyjazd, wiele doświadczeń i emocji już za nami, ale już cieszymy się na kolejny projekt i już teraz zapraszamy do udziału i zapisów na projekt w kwietniu 2026.  Bliższe informacje już wkrótce na stronie szkoły.

Co działo się jeszcze na projekcie i jak się bawiliśmy – tego nie będziemy szczegółowo opisywać  -– tutaj trzeba po prostu zajrzeć do galerii zdjęć i i zakładki GIM TV, aby zobaczyć co się w Hirschluch/ Storkow  działo.

 

Alicja Skoczylas