Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Ma na celu kształtowanie świadomości społecznej dotyczącej niebezpieczeństw, na które narażone są osoby korzystające z Internetu – zwłaszcza dzieci i młodzież. Anonimowość w sieci o powszechny dostęp do cyberprzestrzeni niosą ze sobą całą gamę zagrożeń. Do najczęściej występujących należą uwodzenie dzieci przez dorosłych o skłonnościach pedofilskich, pornografia oraz cyberprzemoc, czyli publikacja obraźliwych lub kompromitujących materiałów dotyczących innych osób. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.
Wielka odpowiedzialność spoczywa w tych kwestiach na rodzicach, których zadaniem jest przygotowanie dzieci do właściwego korzystania z sieci. Dlatego też zarówno szkoły, jak i organizacje pozarządowe zachęcane są do organizowania szkoleń i projektów mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa w Internecie. Wirtualny świat to jednak nie tylko zagrożenia dla dzieci, ale również dla wszystkich uczestników cyberprzestrzeni. Codziennie powstaje grubo ponad 100 tysięcy nowych wirusów. Niektóre z nich to zwykła złośliwość hakerów, inne z kolei mają na celu kradzież cennych informacji, takich jak numery kont czy numery pin. Dotyczy to już nie tylko komputerów, ale również smartfonów i tabletów. Wśród aplikacji najbardziej podatnych na ataki złośliwego oprogramowania znajdują się tak popularne nazwy jak Java, Acrobat Reader czy Adobe Flash. Warto zatem każdego dnia w roku korzystać z dobrego programu antywirusowego.
Nasza szkoła także przyłączyła się do obchodów i podczas całego tygodnia od 8.02 do 12.02 na lekcjach informatyki będą odbywały się lekcje na ten temat. Więcej informacji o inicjatywach umieszczone zostaną po zakończonej akcji.
Nauczyciele informatyki