5.06 2024 to ważny dzień dla klasy 8a

Na zakończenie szkoły uczniowie uczestniczyli w warsztatach terenowych w Obiszowie, które przygotowały Pani Karolina i Joasia z Miedziowego Stowarzyszenia Przedsiębiorczości. Wykorzystując glinę i materiały, które można znaleźć w lesie starali się wykonać  płaskorzeźbę na drzewie, która przedstawiałaby mocną stronę danego ucznia. Pomysły przerosły oczekiwania prowadzących. W międzyczasie mogliśmy dowiedzieć się o roślinach, które można wykorzystać na różne sposoby i znaleźć swoje drzewo , po charakterystycznych cechach (z zamkniętymi oczami). Był również czas na posłuchanie w ciszy przyrody : odgłosów ptaków, szelestu liści, łamiących się gałęzi. Dobrze  bawiliśmy się puszczając bańki mydlane za pomocą wcześniej zrobionych samodzielnie urządzeń z gałązek i  włóczki. Bardzo ciekawym zadaniem było poprowadzenie kolegi , koleżanki (którzy mieli zakryte oczy) wzdłuż liny i pomoc w pokonywaniu przeszkód. Okazało się, że dzięki pomocy innych można bezpiecznie przejść wyznaczoną trasę- wystarczy zaufać, że druga osoba chce dla nas jak najlepiej. Na podsumowanie spotkania nie mogło zabraknąć ogniska, choć wielu było zawiedzionych , że nie ma pieczenia kiełbasek, to chętnie próbowali podpłomyków z powidłami, które były dla nich przygotowane. Nie zabrakło także emocji przy próbach rozpalania ognia przy pomocy krzesiwa. Wielu uczniów świetnie sobie poradziło z niełatwym zadaniem, a potem piekło pianki na ognisku. Warsztaty zostały podsumowane, każdy mógł się wypowiedzieć co dobrego ujrzał w osobie z pary i co dostrzegł dobrego w sobie. W serdecznej atmosferze wróciliśmy do domu.

Uczenie się samodzielności i większej sprawczości w otoczeniu przyrody było zapewne bardzo ciekawym  doświadczeniem.

Urszula Hordyk